fbpx

Jedním z hlavních témat muzikálu NE/NORMÁLNÍ je nemoc zvaná BIPOLÁRNÍ PORUCHA.

Děj otevírá problematiku bipolární poruchy, věnuje se tématům lidské bezmoci, deprese, užívání drog, zneužívání léků nebo etice v moderní psychiatrii. I přes vážnost tématu má dílo mnoho humorných a nadlehčených momentů, tak jako ve skutečném životě!

Mimo kulturní rovinu je i cílem uvádění muzikálu NE/NORMÁLNÍ - tolerantní osvětová kampaň s názvem #jsemnenormalni!? k nemoci zvané BIPOLÁRNÍ PORUCHA i celé problematice duševních onemocnění, jež jsou hlavním tématem muzikálu. Na pozadí divadelního představení se snažíme rozšířit povědomí o závažné nemoci a odhalit široké veřejnosti fakt, že život s psychickou poruchou se může týkat každého z nás.

Co je vlastně bipolární porucha?

Bipolární afektivní porucha, je onemocněním, které způsobuje výrazné výkyvy nálad, energie a ovlivňuje schopnost vykonávat běžné činnosti. Jejím hlavním příznakem jsou takzvané epizody, které se nepředvídatelně mění z extrémně aktivních období a nadměrně veselé nálady (tzv. manická fáze) na epizody hluboké beznaděje a smutku (tzv. depresivní fáze), která je často doprovázena sebevražednými sklony. 

Onemocnění častější, než se zdá.

Život lidí s bipolární poruchou, dříve nazývanou také maniodepresivní psychóza nebo manická deprese, je neustálá cesta nahoru a dolů.  Ti šťastnější vytrpí jen několik epizod a jsou i takoví, kteří zažijí jen jedinou.  Kde je hranice mezi zdravím a nemocí a co je normální a co je NE/NORMÁLNÍ?

Cílem muzikálu a jedním z důvodu jeho vzniku, jak uvedl Brian Yorkey pro magazín bphope, bylo upozornit na stigma spjaté s duševními nemocemi. Právě iracionální snaha nějakým způsobem „naplnit standard“ a být „normální“ může být ve skutečnosti mnohem destruktivnější než sama nemoc. 

TOLERANTNÍ OSVĚTOVÁ KAMPAŇ    #jsemnenormalni!?

Na to, že trpět bipolární afektivní poruchou či jiným duševním onemocněním neznamená být nenormální se bude spolek art4rent, z.s. ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví a dalšími organizacemi zabývajícími se duševním zdravím snažit upozornit v rámci osvětové kampaně, která poběží současně s uváděním muzikálu.
Kampaň si klade za cíl rozšířit povědomí o bipolární afektivní poruše a poukázat na důležitost komunikace na téma duševního zdraví a pomoc tak nabourat stigmata související s psychickými problémy. 

KALENDÁŘ AKCÍ

< 2019 >
Prosinec
NePoÚtStČtSo
1234567
891011121314
1516171819
  • Čtvrtek 19. 12. v 19:00 NE/NORMÁLNÍ

    19:00 -21:00
    19/12/2019

    No additional detail for this event.

2021
22232425262728
293031    
TOP