fbpx

ČESKÁ PREMIÉRA NEJSILNĚJŠÍHO RODINNÉHO PŘÍBĚHU POSLEDNÍCH LET!
Hluboký pohled na rodinu, která se potýká s problémem duševní nemoci.

NE/NORMÁLNÍ (v originále NEXT TO NORMAL) je současný, moderní, pop rockový muzikál.
Autory jsou světoznámí tvůrci Brian Yorkey (libreto) a Tom Kitt (hudba). 

 

 

HISTORIE A OCENĚNÍ

.
Muzikál získal Pulitzerovu cenu za drama (jako teprve osmý muzikál v historii) a tři ceny Tony včetně ocenění za nejlepší hudbu. Byl také vybrán jako "jedna z deseti nejlepších her roku 2010" kritiky napříč Amerikou, včetně Los Angeles Times, The Washington Post, Rolling Stone a The New York Times. 
Od své premiéry na Broadwayi v roce 2009 a následného tour po USA byla hra uvedena napříč celým světem, např. v Kanadě, Austrálii, Holandsku, Argentině, Brazílii, Peru, Korei, Israeli, všech zemích Skandinávie, Německu, Rakousku, Belgii, Španělsku nebo Polsku. V České republice bude mít svou českou premiéru!
.
.
Ukázka ze zkoušky (tzv. korepetice) hudebního čísla "BUDE TO FAJN"
.

.

O PŘÍBĚHU


Současné rodinné drama o boji matky s duševními chorobami a důsledcích, které doléhají i na její rodinu. Na začátku hry se zdá, že Diana vede ideální život - je vzdělaná, finančně zajištěná, šťastně vdaná, má dvě dospívající děti. Brzy se však ukáže, že vše není tak, jak se zdá. Diana trpí bipolární poruchou, provázenou úzkostmi, výkyvy nálad a bludy, které se postupem času zhoršují. Během hry vystřídá několik lékařů, se kterými o svých problémech otevřeně hovoří a podstoupí několik druhů léčby. Pod vedením svého lékaře, Dr. Maddena, Diana bere poctivě léky, poprvé otevřeně hovoří o svých problémech a podstupuje kontroverzní elektrokonvulzivní terapie.

Mezitím se její manžel Dan snaží čelit životnímu zmatku a depresi; dcera Natalie prožívá pocit izolace i začínající románek se studentem hudby Henrym; a syn Gabe slouží Dianě, jako důvěrník a odkaz na šťastnější minulost. Ačkoli každá postava hledá svůj vlastní mír a štěstí a rodina se ze všech sil snaží žít normálně, je neustále konfrontována s ne/normální realitou . Přes svůj dramatický nádech nabízí hra spoustu odlehčených momentů, výjimečnou hudbu, a prezentuje příběh rodiny s láskou a soucitem. Diváci se tak hluboce vkrádají do myslí a srdcí každé postavy, v nichž najdou i kus sebe..

Do pražského Divadla Na Prádle přivádí spolek art4rent, z. s. tento naprosto výjimečný muzikál v době, kdy slaví 10. výročí od své premiéry na newyorské Broadwayi. 
.
.
Videoklip k ústřednímu hitu "I'm Alive" z originální broadwayské produkce

.
.

O ROLÍCH, ANEB KDO JE KDO V NAŠEM PŘÍBĚHU

.

Diana

Diana je hlavní postava muzikálu Ne/Normální (Next to Normal). Je to žena v domácnosti. V seznamu rolí ji autoři popisují jako „sexy“ a „elegantní“. Na první pohled se zdá, že má všechno, Diana však trpí bipolární poruchou, která jí brání prožívat život naplno. Zjevují se jí halucinace a žije ve světě balancujícím na hraně mezi skutečností
a blouzněním. Předtím, než Dianě byla diagnostikována bipolární porucha, ráda chodívala na turistiku do hor. V písni, ”I Miss the Mountains”, vysvětluje, “I miss the highs and lows, all the climbing, all the falling, and all the while the wild wind blows.” (Já bez hor strádám, já beru s krásným zlé, skály slézat, sem tam sklouznout, ráno vlhko vtíravé...) Diana se chce ve svém životě posunout dál, není toho však schopna, protože minulost jí neustále pronásleduje, což vyústilo v chladný vztah s jejím manželem a dcerou. Diana a Natalie si nikdy nevytvořily skutečné pouto, protože Natalie si v matčiných očích připadá neviditelná. Diana a Dan nemají silné manželství, protože nejsou schopni se navzájem podpořit tehdy, když dojde k emociálnímu konfliktu. Postupně se začíná cítit víc a víc izolována a její bipolární porucha se zhoršuje. Diana touží být aspoň “trochu normální”, ve skutečnosti však na situaci, k níž došlo v posledních letech, není normální nic.

Dan

Dan je Dianin manžel a otec Natalie a Gabea. Je to muž, který nechce nic víc, než aby jeho rodina byla normální. Jako manžel je starostivý, úzkostlivý a vystresovaný, čehož výsledkem je, že má tendenci být občas sobecký či dokonce pasivně-agresivní. Jeho základním problémem je nekonečné dilema, rozhodování, zdali myslet na sebe a své vlastní štěstí nebo na to, co víc by měl ještě udělat, aby se postaral o svou manželku. Hledání toho nejlepšího řešení pro štěstí jeho rodiny však často způsobí jen další problémy. Dan se ze všech sil snaží udržet domácnost pohromadě, výsledek jeho snažení má však do jeho představy daleko a on zjišťuje, že nad svým osudem nemá žádnou kontrolu. Navzdory tomu se však rozhodne s Dianou zůstat a poskytnout jí tolik podpory, kolik bude potřebovat.

Natalie

Natalie je dcera Diany a Dana a Gabeova sestra. Je teenagerka a v podstatě hledá sama sebe. Vypořádávání se s matčinou duševní poruchou způsobuje, že se sama cítí jak na emoční horské dráze, ze které neumí vystoupit. Následkem toho je, že od sebe odstrkuje lidi, kterým na ní nejvíc záleží, protože neví, jak přijmout jejich lásku a pozornost. Líbí se jí Henry, a imponuje jí jeho náklonost, která jí však zároveň i děsí. Její vztah s otcem je nejasný, a jak je dokázáno v písni “Superboy and the Invisible Girl”, žárlí na svého bratra a jeho hlavní místo v citovém životě rodiny a v duši její matky. Někdy Natalie jednoduše chce od všeho utéct, ale neví jak. Touží odejít a začít nový život, ve kterém se už nebude cítit jako stín ve svém vlastním domě.

Gabe

Gabe je syn Diany a Dana a bratr Natalie. Na začátku příběhu se jeví jako odvážný rebel. K ostatním postavám, jako Natalie, Dan a Doktor Madden se chová drze a uštěpačně. Jediná postava, které projevuje náklonnost, je jeho matka Diana. Proto jsou si tihle dva velmi blízcí. Gabe je tajemná postava, a jak se příběh odkrývá, definuje se i jeho role v rodině. Gabe se bojí, že matku ztratí a že bez ní na něj jeho rodina navždy zapomene. Tyto obavy ho nutí na matce viset, čímž jí brání naplno žít vlastní život. Gabe je též extrémně žárlivý, a rozčílí se kdykoliv někdo zpochybní jeho právo na Dianu. V jeho písních se často objevuje ironie, díky které se plně odhaluje povaha jeho postavy. Většina z nich je rychlá a energická, v ostrém kontrastu s temným tématem příběhu. Gabe v určitém smyslu stojí na periferii dění příběhu, a, paradoxně, je zároveň centrem dramatického konfliktu a jeho rozuzlení.

Henry

Henry je 17-letý kluk, hudebník, který má očividní zájem o Natalie, možno dokonce říci, že je do ní zamilovaný. Poprvé jí potká v hudební třídě u nich ve škole, kde ji zaslechne cvičit na piano, a zjistí, že hudba je něco, co mají oba společné. Kouří marihuanu, avšak nechlubí se tím, ani není nějak arogantní; je to v podstatě taková svobodná duše. Když Natalie řekne “Aha. Takže jsi jeden z těch namyšlených huličů,” brání se, “To fakt není fér. Vůbec nejsem namyšlenej. A rozhodně nejsem klasik. Ta jejich hudba je striktně nalajnovaná. Není tam žádný prostor k improvizaci. Musíš jenom hrát podle not.” Henry přiznává slabé stránky své postavy, když zpívá, “I might be lazy, a loner, a bit of a stoner-it‘s true.” (Možná jsem línej a divnej…a občas i střihlej, co říct…). Je však hrdý na své “mistrovství v zapomenutém umění udělat z jablka dýmku.” I když se zdá, že jeho priority jsou poněkud zpřeházené, je velký romantik. Během představení vyjádří své city k Natalie, když zpívá, “Perfect for you, I could be perfect for you... I’ll make myself  perfect... perfect for you.”  (Skvělej chci být, pro tebe skvělej chci být... jen pro tebe skvělej chci zkusit být.) V příběhu zastupuje roli Nataliina objektu romantického zájmu, a poskytuje jí i důležitý prostor k vyjádření postoje ke své rodině a též možnost ventilovat pocity týkající se matčiny choroby.

Dr. Madden

Dr. Madden v příběhu vystupuje jako Dianin psychiatr. Pokouší se najít si k ní cestu prostřednictvím různých léčebných metod, a jak se jejich vztah vyvíjí, postupně odhaluje klíčová rodinná tajemství. Je poměrně ležérní a moderní a v mysli Diany zastává fascinující role – je to rocková hvězda! – poskytuje rozptýlení a představy mění v realitu. Ve skutečnosti je velmi schopný doktor, kterému očividně jde o dobro jak své pacientky, tak i její rodiny.

TOP